CELS – DECORTE, Mark



Naar een federale etiek

…..
(Friedrich ) Oetker werd in de gegeven omstandigheden ( 1860 ) de strateeg van een georganiseerde Vlaamse druk in de bestaande partijen… met de bekende resultaten. De Vlaamse beweging was echter een politieke beweging geworden.

…..
Na E. Coremans (1883) waren de Daensistische verkozenen de eersten om systematisch in het Nederlands tussen te komen. Na een incident werd daarom trouwens een vertaaldienst in het parlement opgericht: de Walen wensten te weten wat die pastoor ( A. Daens ) tegen de katholieken had.

…..
In januari 1968 publiceerde de raad van Leuven-Frans zijn expansieplan: protest van Leuven-Nederlands. De studenten staken (17/1). De studentenverenigingen tekenen hun manifest: “Bourgeois buiten” Een solidaire golfslag in heel Vlaanderen. Scholieren en studenten vormen één front, gedragen door de welwillende publieke opinie. De rijkswacht organiseert zelf ongevraagd (Mater Dei – Woluwe) vrij gewelddadige tegenbetogingen, in die mate dat Leuvense professoren vrezen voor de democratische vrijheden. De meeste studentenleiders worden opgeleid. Goossens zal pas op 30/1 terug op vrije voeten staan.

…..